Неділя, 2025-08-03, 5:47 PM
Вітаю Вас Гість | RSS



Персональний сайт  викладача української мови та літератури
Бичкової Юлії Сергіївни

Меню сайту
Категорії розділу
5 клас [1] 6 клас [4] 7 клас [4] 8 клас [3]
9 клас [5] 10 клас [3] 11 клас [3] Методична робота [4]
Матеріали власного досвіду, методичні розробки, уроки
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Блог

Головна » 2014 » Листопад » 13 » Тема. Основні випадки чергування у-в, і-й
10:54 PM
Тема. Основні випадки чергування у-в, і-й

Тема. Основні випадки чергування у-в, і-й

Мета уроку:

  • поглибити знання учнів про особливості чергування у-в, і-й;
  • удосконалити навички правильної вимови звуків української мови;
  • розвивати навички правильного вживання у-в, і-й в усній та писемній мові;
  • виховувати любов та повагу до рідного слова

Тип уроку. Урок формування умінь і навичок

Обладнання: підручник «Рідна мова. 5 клас» Олександри Глазової, Юрія Кузнецова, картки.

 

Хід уроку

 

  1. Організаційна частина
    1. Оголошення теми, мети, записи у зошитах дати, виду роботи.
    2. Ознайомлення з епіграфом до вивчення теми

Живи, цвіти, вкраїнська мово,

Зціляй і душу, і вуста.

                            Т. Бартош

 

  1. Актуалізація опорних знань
    1. Опитування
      • Назвіть основні види чергування приголосних
      • Як давно відбувається цей процес у нашій мові?
    2. Попереджувальний диктант

Поставте іменники у формі давального чи місцевого відмінка. Із трьома складіть речення.

Книга, подруга, перемога, доріжка, берізка, язик, рушник, чоловік, безпека.

 

  1. Індивідуальна робота з картками

 

Картка №1

Від поданих іменників утворіть прикметники, поясніть правила чергування:

Місяць, сонце, рух, вік, відвага, сніг, допомога, рука, рік, стяг.

Із двома словами складіть речення.

 

Картка №2

Провідміняйте дієслова, визначте, які приголосні чергуються:

Могти, пекти, колихати, в’язати, чесати, молотити, писати, возити, ходити, просити.

Із двома словами складіть речення.

 

Картка №3

Напишіть по два приклади дієслів, що ілюструють правила чергування в українській мові:

г-ж, к-ч, х-ш, з-ж, с-ш, т-ч, ск-щ, д-дж, ст.-щ, зд-ждж.

 

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів
    1. Спостереження над використанням у-в, і-й у реченнях, з’ясування умов, що впливають на це чергування. Реалізація виховної мети.

Піднімали прапор на Вкраїні

синьо-жовтий у блакитну вись.

                            Б. Кулик

Живи, цвіти, вкраїнська мово,

Зціляй і душу, і вуста.

                            Т. Бартош

 

 

  1. Робота з підручником. Виконання вправ 337, 338 (усно)

Вправа 337

Прочитайте пари слів. Чи змінює значення цих слів чергування звуків [у]-[в]; [і]-[й]?

Україна-Вкраїна. Вчитель-учитель. Уперед-вперед.

Вправа 338

Прочитайте словосполучення в лівій і правій колонках. Які словосполучення легше вимовляти? Чому?

Любив Вкраїну.                     Любив Україну.

Наш вчитель.                        Наш учитель.

Сусідчин Йван.                      Сусідчин Іван.

Поспішав йти.                      Поспішав іти.

Побачив всіх.                        Побачив усіх.

 

  1. Пояснення нового матеріалу
    1. Розповідь учителя про явище милозвучності в українській мові.
    2. Робота з підручником. Вивчення правил чергування у-в, і-й. (с. 168)
    3. Тренувальні вправи
      1. Виконання вправи 340 (письмово)

Перепишіть вибираючи з дужок відповідний прийменник чи сполучник.

Живемо (у, в) Одесі, оселились (у, в) Києві,
 оселився (у, в) Ужгороді, зайшов (у, в) вагон,
 робітники (і, й) інженери, наука (і, й) освіта, дерева (і, й) кущі, прийшов (і, й) запитав, (у, в) кімнаті (у, в) Оксани, Степан (і, й) Галина, троянди (і, й) айстри, вовк (і, й) ягня.

 

 

Хвилинка для відпочинку

         Відгадайте загадки:

                   З і – лежу я на дивані,

                   З и – пливу я в океані.

                            (Кіт, кит)

                   З і – усі мене торкають,

                   З и – в хліві мене тримають.

                            (Бік, бик)

                   Мене ти здавна звик любити,

                   І завжди ситий ти за це.

                   А тільки у на і змінити –

                   Стрибну я вмить на деревце.

                            (Булка, білка)

                   З о – мене не помічаєте,

                   Хоч щодня переступаєте,

                   З и – помітять враз хлоп’ята,

                   Та буваю лиш на свята.

                            (Поріг, пиріг)

                                               І. Січовик

Фізкультхвилинка (30 с)

Один – руки зігнули в ліктях, поставили на парту.

Два – руки в «кулачок».

Три – руки зігнуті на рівні грудей.

Чотири – сіли рівненько руки на парті.

П’ять – нахилили голову вперед.

Шість – нахилили голову назад.

Сім – нахилили голову вліво.

Вісім – нахилили голову вправо.

Дев’ять, десять – кругові оберти головою.

 

 

  1. На дошці написано слова. Окремо випишіть ті з них  у яких може відбуватись чергування, окремо слова, які вживаються тільки з в/у чи і/й.

Указ, іграшка, вперед (уперед), вчений (учений), вчитель (учитель), указ, влада, вдень (удень), імовірно (ймовірно), взаємини, уважний, йти (іти), взяв (узяв), вважати (уважати), ввічливість (увічливість).

  1. Слово вчителя

Якщо говорити про прийменники, то для створення милозвучності чергування відбувається не тільки у-в, і-й, але й: з/із, зо, зі; у/уві, вві; під/піді, підо; над/ наді, надо.

  1. Прослухайте уривок з оповідання на лінгвістичну тему
    А. Матвієнко. Випишіть із нього всі прийменникові форми, що розглядалися на цьому уроці.

Творчий диктант

Красива й елегантна

Прийменник в може виступати в українській мові у п’яти варіантах: в, у, ув, уві, вві. Сполучник і перетворюється, коли треба, на свій приголосний варіант, і це дає змогу усунути збіг двох, а то й трьох голосних.

Не менш, ніж у, має різновидів і прийменник з. Кажуть звичайно: з тобою, але зі мною чи зо мною. З усіх можливих різновидів того самого прийменника завжди мимохіть вибираєш той, який зручніший. Так само змінюються й деякі інші прийменники, приєднуючи до себе голосний звук або випускаючи його. Кажуть: під тобою і піді мною, над тобою й наді мною, перед тобою і переді мною.

Недаремно українську мову у світі вважають однією з милозвучніших. Велику роль в цьому відіграє також її здатність урівноважувати сполучення голосних так, щоб можна було говорити легко і плавно, без найменших зусиль вимовляючи всі її звукосполучення.

ґ)  Творча робота. Напишіть твір-мініатюру «Рідна мова материнська», правильно використовуючи у-в, і-й.

 

  1. Узагальнення вивченого на уроці. Оцінювання учнів відповідно до результатів засвоєння навчального матеріалу.

 

  1. Домашнє завдання: § 23, вправа 341.
Переглядів: 1662 | Додав: Джулія | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Листопад 2014  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Архів записів
Друзі сайту
  • http://zno.fizika.kiev.ua
  • http://pedpresa.com.ua
  • http://ukrainskamova.at.ua
  • http://glazova.org.ua
  • http://sum.in.ua