Понеділок, 2025-06-16, 7:20 PM
Вітаю Вас Гість | RSS



Персональний сайт  викладача української мови та літератури
Бичкової Юлії Сергіївни

Меню сайту
Категорії розділу
5 клас [1] 6 клас [4] 7 клас [4] 8 клас [3]
9 клас [5] 10 клас [3] 11 клас [3] Методична робота [4]
Матеріали власного досвіду, методичні розробки, уроки
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Блог

Головна » 2014 » Листопад » 16 » Конспект уроку за темою:"Спрощення в групах приголосних"(5 клас)
7:13 PM
Конспект уроку за темою:"Спрощення в групах приголосних"(5 клас)

 

 

                      Конспект уроку з української мови в 5 класі

ТЕМА: Спрощення в групах приголосних

Мета уроку:

розкрити особливості такого мовного явища, як спрощення в групах приголосних;

розвивати навички правильного написання слів, в яких відбувається спрощення; визначати орфограму «Спрощення в групах приголосних»; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення;

 виховувати любов до України, до звичаїв рідного народу.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: картки, таблиця, підручник з української мови (автори: Глазова О., Кузнецов Ю).

Хід уроку

I. Оргмомент. Забезпечення емоційної готовності учнів до уроку.

                               Знову кличе на дзвінок–

                               Ми починаємо урок.

                               Нехай знання ідуть нам впрок –

                               Тож вирушаймо в світ наук!

 Учитель: Діти, вдивляючись у ваші допитливі очі, впевнена: на уроці ми встигнемо зробити багато, а для цього нам потрібно отримати сонячний заряд бадьорості. Потріть долоньки. Відчуйте, як вони зігрівають вас своїм теплом. Подаруйте його сусідові. Нехай тепло, доброта, щедрість вашої душі зігрівають тих, хто поруч. І разом ми  поринемо  у чарівний та цікавий світ рідної мови.

Давайте візьмемо з собою старанність, охайність, увагу, активність, гарний настрій.

ІІ. Актуалізація знань.    

Учитель: Діти, сьогодні на уроці ми познайомимося з вами новою темою, але ж подивіться на дошку-не вистачає слова. (На дошці записано: ………в групах приголосних).

- Допоможете мені розгадати його?Для цього нам знадобляться  знання, здобуті вами на попередніх уроках.

1)Мовна шарада.

1)Парний звук до дзвінкого з ( Відповідь: С)

2) Перший склад у слові продукти (Відповідь: про-)

3)Розгадування ребуса (Відповідь: щення)                                        Додаток 1.

У результаті діти визначають тему уроку, додаючи слово, якого не вистачало – спрощення.

III.Оголошення теми, завдань уроку. Учитель знайомить учнів з уявними балами (це можуть бути смайли, зерна знань та ін..),які вони отримуватимуть на протязі уроку за правильні відповіді(таким чином, в кінці уроку вчителю легше буде визначитися з оцінюванням роботи учнів на уроці).

Тема уроку: „Спрощення в групах приголосних ”

Завдання уроку:

1)дослідити один із засобів милозвучності (спрощення);

2)навчитися правильно писати і вимовляти слова, в яких відбулося спрощення;

3)запам’ятати винятки із правил на спрощення;

4)поповнити свій словниковий запас;

5)навчитися визначати орфограму «Спрощення в групах приголосних»;

6)вдосконалювати загально пізнавальні вміння усного і писемного мовлення.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Учитель. В абхазькій мові 70 приголосних, а в гавайців 7, в адигейців 66. В українській мові скільки приголосних?(36). У всьому світі українську мову вважають однією з наймелодійніших, а досягається це шляхом чергування приголосних звуків та засобами милозвучності. Сьогодні ж ми з вами розглянемо один із цих засобів, що має назву «Спрощення».

ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1.Опрацювання теоретичного матеріалу - §21 с.152.

2.Робота біля дошки.

Завдання: утворити прикметники, позначити літеру, що випала при спрощенні.                                                                                               

Додаток 2 (у додатку вміщено літери, які спростилися. Учень самостійно обирає літеру та кріпить її на дошці навпроти групи приголосних).

Здн –зн: виїздити – …(виїзний)

Ждн –жн: тиждень - …(тижневий)

Стн-сн: честь -…(чесний)

Стл-сн: ремесло- …(ремісник)

Рдц-рц: сердечний - …(серце)

У зазначених випадках спрощення позначаємо на письмі.

Проте є слова-винятки, в яких літера т зберігається на письмі. Їх необхідно записати до зошита і запам’ятати (§21 с.153).

3. Слово вчителя.

Для того, щоб краще запам’ятати винятки, вам допоможе ключ-символ      „Рука ”.

Лівою рукою обхопіть зап’ястя правої руки – « зап’ястний » проведіть від зап’ястя до згинів пальців правої руки – “ пестливий ”, потім проведіть по фалангах пальців – кістлявий ”, загніть і розігніть кілька разів пальці правої руки – „ шістнадцять, шістдесят, шістсот ”, зробіть рух, ніби щось збираєте – це символ хворостняк ”, і нарешті робимо жест, що показує на себе, він асоціюється зі словами хвастливий, хвастнути ”.

4. Тренувальні вправи.                                                                           Додаток 3                                                                                                                     

(Завдання подано на екрані монітора комп’ютера, або попередньо роздруковане учням на парти).

Завдання:

  1. 2 учні складають діалог про працю в рідному краєві, використовуючи слова, в яких відбулося спрощення.
  2. Клас працює над завданням: переписати речення, дібравши слова з довідки. Підкреслити орфограму « Спрощення в групах приголосних».

3.Слабовстигаючий учень отримує завдання:у словнику іншомовних слів знайти значення слів: контрастний, баластний, аванпостний, форпостний.

5.Перевірка тренувальних вправ. Оголошення результатів.

Фізкультпауза

Учні повторюють рухи за ялинкою.                                                      Додаток 4

5. Робота з підручником (§21 с.154).

6.Робота з лінгвістичним словником. Слабовстигаючий учень зачитує результат роботи, проведеної зі словником іншомовних слів.

Запис до лінгвістичного словника учнів:

Контрастний-протилежний

Баластний-зайвий

Аванпостний-передовий військового посту

Форпостний -передовий.

IV.Закріплення матеріалу.

1.Арифметичний тест.                                                                                Додаток 3

Завдання: Записати речення, підкреслити слова, пов’язані з орфограмою «Спрощення в групах приголосних». Використовуючи умовні арифметичні знаки (коли в слові приголосний не випадає, то «+», і коли відбувається спрощення, то «-»), записати відповіді у стовпчик:

1.На крилах радісних вітрів спадає листя яворів.

2.Подавсь геть собі туман, і знов пестливий лан.

3.Не шелеснуть листям над самотнім гаком тишині вечірній ясени стрункі.

4.Спомин зайчиком перемайнув крізь пестливі й глузливі слова.

5.Ой про нашу чесну славу буде мир гриміти.

6.Контрастний-це різко протилежний у чомусь.

(Відповіді:1-, 2+, 3-, 4+,5-,6+).

2. Взаємоперевірка. Оголошення результатів.

V. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів на уроці( учитель виставляє оцінки за письмові роботи, підраховує кількість усних відповідей-виставляє оцінку за урок до журналу).

-Діти, чи виконали ми поставлені з вами на початку уроку завдання?

-Давайте з вами повторимо слова-винятки (Ключ-слова «Рука»).

VІ.  Диференційоване домашнє завдання.

  1. Вивчити §21, вправа 288 (письмово)   - 4-6 б.
  2. Вивчити §21. Скласти тести типу „ Четверте зайве ” -7-9 б.
  3. Вивчити §21. Написати листівку другові із привітанням на День народження, використовуючи такі слова: щасливий, радісний, чесний, добросовісний – 10-12 б.

 

Додатки до уроку:

http://vk.com/doc181174107_343538993

http://vk.com/doc181174107_343538911

http://vk.com/doc181174107_343538738

 

 

 

                              

Категорія: Методична робота | Переглядів: 3523 | Додав: Джулія | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Листопад 2014  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Архів записів
Друзі сайту
  • http://zno.fizika.kiev.ua
  • http://pedpresa.com.ua
  • http://ukrainskamova.at.ua
  • http://glazova.org.ua
  • http://sum.in.ua