Узагальнення й систематизація знань з теми «Іменник як самостійна частина мови» (6 клас)
Мета: повторити, систематизувати і узагальнити знання учнів з теми "Іменник як частина мови"; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, культуру усного мовлення; виховувати відчуття патріотизму, любов до рідної мови, повагу до культурних надбань народу.
Тип уроку: узагальнення матеріалу.
Міжпредметні зв’язки: музичне мистецтво, українська література.
Обладнання: підручник, мікрофон, комп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами в середовищі Microsoft Office Word, Power Point: опорні схеми «Матриці», «Морфологічна лабораторія», «Картка оцінювання», «Картка експертизи», тексти для роботи в мовній лабораторії.
Епіграф:

Треба берегти, як зіницю ока
Безцінну культурну спадщину
Нашого народу.
О. Гончар
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
Рефлексія настрою.
Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
У мовну країну,
Прекрасну й чарівну.
До країни чудес, що Іменником звуть.
То ж, друзі, швиденько
Збираємося в путь,
Щоб в мовну скарбницю
Ще раз зазирнуть.
Про яку частину мови говориться в вірші? Тож, що ми сьогодні повторюватимемо? Отже, вперед у мандрівку по чудовій мовній країні «Іменник».
ІІ. Повідомлення теми й мети уроку.
III. Мотивація навчальної діяльності.
Діти, для того, щоб робота на уроці виявилася результативною, cьогодні нам необхідно повторити:
- написання власних і загальних назв іменників;
- рід, число, відмінювання іменників;
- групи іменників за значенням;
- відміни іменників;
- написання і відмінювання чоловічих і жіночих імен по батькові;
- не з іменниками.
VІ. Актуалізація опорних знань.
1.Слово вчителя
Розподіл ролей у групі (спікер, секретар, доповідач, посередник, експерт з оцінювання роботи групи). Для кращої організації кожна група заздалегідь обирає свій колір (червоний, зелений, синій, жовтий). Члени групи мають бейджики відповідного кольору.
Кожна група протягом уроку буде змагатися за право одержати перемогу у змаганнях з теми «Іменник як самостійна частина мови», пройшовши 5 випробувань і показавши повну готовність до перевірки цієї мовної теми. Переможці отримають бонуси. Експерти груп будуть вести підрахунки, щоб оголосити результати. Ми помандруємо володіннями країни Іменник. Тож бажаю вам наполегливості, толерантності, бути зосередженими і відповідальними.
Учитель оголошує назви випробувань.
Картка – експертиза
результатів випробувань
№
|
Назва випробування
|
Мовний матеріал
|
К-ть балів
|
Труднощі в роботі
|
1
|
«Матриця»
|
|
|
|
2
|
«Займи позицію»
|
|
|
|
3
|
«Коректор»
|
|
|
|
4
|
«Пазли»
|
|
|
|
5
|
«Фразеологічне бюро»
|
|
|
|
6
|
«Лабораторія»
|
|
|
|
Вашими помічниками в роботі на уроці будуть комп’ютери.
Застосовуючи операції з об’єктами в середовищі Microsoft Office Word, Power Point, виконати наступні завдання:
Випробування №1 «Матриця»
Групи працюють над заповненням матриць. Доповідачі звітують про виконане завдання, захищаючи опору-схему. Респонденти з інших груп перевіряють правильність виконаного завдання.
2.Робота в групах.
1група
«Матриця»( Схема «Ієрархія»)
- За допомогою операцій:«копіювати», «вставити» заповнити матрицю.


Об’єкти для операцій
I відміна II відміна III відміна IV відміна
чоловічий, жіночий, спільний рід, закінчення -а (-я)
чоловічий рід, закінчення нульове або –о
середній рід, закінчення -о, -е, -а (-я)
жіночий рід, нульове закінчення, а також іменник мати
середній рід, закінчення -а (-я), за відмінювання з’являються суфікси -ат- (-ят-), -ен-
Приклади:
мрія, робота, суддя, рілля
Петро, сад, вогонь
море, весло, весілля
радість, любов, подорож
курча, теля, цуценя, ім’я
2 група
3. «Матриця» (Фігурна схема)
1.За допомогою операцій:«копіювати», «вставити» закінчити заповнення
схеми.
 
Приклади
 
Іменники, що мають форму і однини, і множини
Іменники, що мають лише форму множини (назви парних предметів, речовин, сукупностей предметів, почуттів, географічні назви тощо)
Іменники, що мають лише форму однини (назви речовин, почуттів, власні назви)
Приклади:
молоко, олія, вірність, страх
окуляри, консерви, парфуми, меблі, шахи, Карпати
місто — міста, голос — голоси, висновок — висновки
3 група
«Матриця»(Фігури)
1.Побудуйте схеми, переміщуючи об’єкти курсором за допомогою клавіші «Таб». У разі необхідності змініть положення фігур за допомогою лівої клавіші мишки.
Групи іменників за значення


ІV. Удосконалення умінь і навичок
Випробування №2
«Займи позицію»
Усі групи працюють над завданням, звіряючи результати.
1.Займіть позицію, розподіливши у колонки іменники за родами (за допомогою операцій: «копіювати», «вставити»).
чоловічий
|
жіночий
|
середній
|
спільний
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ніч, курча, сонце, жайвір, посмішка, любов, клен, дитинча, дріб, рояль, квітка, мрія, нікчема, земля, стаття, обличчя, мати, нероба, рева, путь, базіка, ледащо, вікно, поле.
Творчий центр групи складає 2 речення.
Випробування №3
«Коректор»
І група
1.За допомогою клавіш: «Delete» або «Пробіл» виправте помилки у написанні іменників. Виділіть колонку «Перевірка» чорним кольором, перевірте правильність свого вибору.
2. Свою думку обґрунтуйте. (Метод «ПРЕС»: «Я вважаю…,бо…)
Написання іменників
|
Перевірка
|
Журнал пізнайко
|
Журнал «Пізнайко»
|
Анатольйович
|
Анатолійович
|
карпати
|
Карпати
|
Не роба
|
Нероба тижневий
|
Нещастя, а біда
|
Не щастя, а біда
|
Випробування №3
«Коректор»
ІІ група
1.За допомогою клавіш: «Delete» або «Пробіл» виправте помилки у написанні іменників. Виділіть колонку «Перевірка» чорним кольором, перевірте правильність свого вибору.
2. Свою думку обґрунтуйте. (Метод «ПРЕС»: «Я вважаю…,бо…)
Написання прикметників
|
Перевірка
|
харків
|
Харків
|
Василієвна
|
Василівна
|
Не вдаха
|
невдаха
|
Недобро, а зло
|
Не добро, а зло
|
Газета дніпро
|
Газета «Дніпро»
|
Випробування №3
«Коректор»
ІІІ група
1.За допомогою клавіш: «Delete» або «Пробіл» виправте помилки у написанні іменників. Виділіть колонку «Перевірка» чорним кольором, перевірте правильність свого вибору.
2. Свою думку обґрунтуйте. (Метод «ПРЕС»: «Я вважаю…,бо…)
Написання прикметників
|
Перевірка
|
Недо гляд
|
недогляд
|
київ
|
Київ
|
Несум, а радість
|
Не сум, а радість
|
Фільм щасливі разом
|
Фільм «Щасливі разом»
|
Ігоревич
|
Ігоровиччавжній
|
Робота з об’єктами в програмі Power Point
Випробування №4
«Фразеологічне бюро»
1 група
1.Прочитайте прислів’я та приказки. Поясніть їхнє значення. Складіть речення із використаними у ФО іменниками.
За рідний ______— хоч помирай.

(Край)
Людина без Вітчизни як _________без пісні.

(Соловей)
Випробування №4
«Фразеологічне бюро»
2 група
1.Прочитайте прислів’я та приказки. Поясніть їхнє значення. Складіть речення із використаними у ФО іменниками.
Грудка рідної _______дорожча за золото.

(Земля)
У чужій сторонці не так світить і __________.

(Сонце)
Випробування №4
«Фразеологічне бюро»
3 група
1.Прочитайте прислів’я та приказки. Поясніть їхнє значення. Складіть речення із використаними у ФО іменниками.
За рідним краєм і в _________ сумно.

(Небо)
За своїм краєм _________ болить.

(Серце)
Випробування №5
«Морфологічна лабораторія»
(метод міжпредметної інтеграції)
1 група
Робота з карткою
І група
Завдання: Прочитайте вірш. Провідміняйте виділені іменники, складіть із ними речення.
Грицько Чубай.
Україні

Ти синім небом дивишся на мене,
Щоб я, бува, душею не зачах.
В моїх ночах — тополь свічки зелені,
В моїх ночах, в задуманих очах.
В моєму щасті твого щастя зливи,
В моїй крові пожар твоїх калин.
З твоїх давнин на плечах вітер сивий,
Гіркий, печальний вітер, мов полин.
За мною ходять твого горя тіні,
Лицем до твого сонця я встаю.
В твоїм сумлінні — і моє сумління
По проводі життя передаю.
З твоїх знамен несу червоне кредо.
Впаду як треба. Тільки ти — іди.
...Дивлюсь вперед. І бачу попереду,
Себе з тобою бачу назавжди.
Випробування №5
«Морфологічна лабораторія»
ІІ група
Завдання:
Прочитайте вірш. Провідміняйте виділені іменники, складіть із ними речення.
Ліна Костенко.
Усе моє, все зветься Україна

Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна.
Така краса, висока і нетлінна,
що хоч спинись і з Богом говори.
Випробування №5
«Морфологічна лабораторія»
ІІІ група
Завдання:
Прочитайте вірш. Провідміняйте виділені іменники, складіть із ними речення.
Володимир Сосюра

УКРАЇНА
Дужче і дужче кругом
Пісня гримить солов'я.
Гори мовчать над Дніпром
Це — Україна моя.
В небі шумлять літаки,
Коні залізні — в полях.
Гордим розливом ріки
Цвіт весняний по садах.
Світлі ідуть матері,
Зір їх красою сія.
Сонце і пісня вгорі,
Це — Україна моя.
V.Підсумок уроку.
1.Заповнення картки оцінювання роботи в групі.
Картка
оцінювання роботи учня в групі
Дата_____________
П.І. учня__________
Критерії оцінювання
|
Самооцінка
|
Оцінка членів групи
|
Підсумкова оцінка вчителя
|
Я спільно з іншими працював(ла) над досягненням цілей
|
|
|
|
|
|
|
Я ретельно сам(а) працював(ла) над завданням
|
|
|
|
|
|
|
Я підбадьорював(ла) інших
|
|
|
|
|
|
|
2.Виступ експертів з груп (результати випробувань).
VІ. Домашнє завдання.
Підготуватись до контрольної роботи за темою «Іменник як самостійна частина мови».
Методичні поради
1.Усі завдання для роботи на комп’ютерах, підготовлені для кожної групи окремо (група №1, 2, 3, 4), знаходяться в додатках до уроку. Необхідно перенести їх на всі чотири комп’ютери окремо, аби учні могли працювати в групах.
2.Заповнені матриці можна роздрукувати на аркуші з метою швидкої перевірки та допомоги під час виконання вправ.
3. Під час виконання завдання у випробуванні №3 («Коректор») учні заповнюють ліву колонку, а вчитель робить перевірку в правій. В колонці «Перевірка» всі слова надруковані білим кольором. Необхідно виділити праву колонку лівою клавішою мишки, змінивши колір тексту на чорний.
|